Regulamin świadczenia usług psychologicznych
I. Zakres zastosowania Regulaminu
1.Z usług psychologicznych mogą korzystać osoby posiadające pełną zdolność do czynności prawnych. Możliwość korzystania z usług psychologicznych przez osoby, które nie posiadają pełnej zdolności do czynności prawnych uzależniona jest od wyrażenia pisemnej zgody przez ich prawnych opiekunów.
2.O ile mowa w niniejszym Regulaminie o:
-specjaliście psychologu klinicznym- oznacza to osobę posiadającą prawo do wykonywania zawodu zgodne z ustawą o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów (Dz. U. 2001 nr 73 poz.763 z późn. zm.) oraz zgodnie z ustawą w sprawie uzyskiwania tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia (Dz. U. Nr 173, poz.1419 z późniejszymi zmianami);
-siedzibie lub miejscu przeprowadzenia usług psychologicznych- odnosi się do: Inowrocław, ul. Dworcowa 71 (Centrum Medyczne Farma- Med);
-usługach psychologicznych- należy przez to rozumieć usługi świadczone przez psychologa służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodu psychologa, polegające w szczególności na: konsultacji psychologicznej, diagnozie psychologicznej, opiniowaniu, terapii i rehabilitacji psychologicznej oraz udzielaniu interwencji, psychoedukacji, poradnictwa oraz pomocy psychologicznej.
II. Usługi psychologiczne
1.Zakres usług widnieje na stronie internetowej www.buczynska.eu
2.Usługi psychologiczne świadczone są odpłatnie. Płatności należy dokonać gotówką u pracownika rejestracji przed rozpoczęciem wizyty, z góry. Po wejściu do gabinetu psychologicznego należy specjaliście okazać dowód zapłaty (paragon z kasy fiskalnej lub fakturę).
3.Rejestracja klienta odbywa się głównie poprzez kontakt telefoniczny- rozmowę, wiadomość sms lub drogą online (system rejestracji Farma-Med).
4.Zawarcie umowy dotyczącej usługi psychologicznej ma formę ustną i/ lub pisemną (sms, zgłoszenie online).
5.Klient ma prawo do zachowania poufności swoich danych personalnych, jak i wyników diagnozy i terapii. Zachowanie tajemnicy zawodowej przez psychologa jest podstawą nawiązania prawidłowego kontaktu z klientem i wykonywania zawodu zaufania publicznego. Psycholog zobowiązany jest do zachowania tajemnicy w zakresie i na mocy obowiązujących przepisów prawa.
6.Pierwsze spotkania (od 1 do 3) mają charakter konsultacyjny.
7.W zależności od potrzeb, usługi psychologiczne mogą dotyczyć:
-konsultacji psychologicznej - jest to od jednego do trzech spotkań, które prowadzą do określenia charakteru zgłaszanego problemu oraz wskazania możliwości jego rozwiązania;
-poradnictwa psychologicznego -związanego z udzielaniem wskazówek dotyczących sposobów rozwiązania danego problemu lub udzielania interwencji w zakresie radzenia sobie z aktualnymi trudnościami;
-diagnozy psychologicznej - służącej określeniu cech i możliwości psychologicznych z wykorzystaniem specjalistycznych narzędzi diagnostycznych (np. testów inteligencji, osobowości itp.), jest ona również niezbędna w opisie rodzaju i nasilania zaburzeń, w prognostyce możliwych zmian, w planowaniu oddziaływań w ramach kompleksowego leczenia i rehabilitacji oraz w określaniu predyspozycji zawodowych, przy wytyczaniu ścieżek kariery;
-terapii / rehabilitacji psychologicznej –polegającej na serii sesji przeznaczonych dla osób, które z różnych przyczyn przeżywają aktualnie problemy poznawcze i emocjonalne. Jest to praca indywidualna lub grupowa z psychologiem, mająca pomóc w rozpoznaniu i poszukaniu możliwych rozwiązań tych problemów oraz służąca poznaniu siebie i rozwijaniu własnej osobowości lub rehabilitacji niepełnosprawnych funkcji, w celu poprawy samopoczucia i jakości własnego życia.
-wsparcia psychologicznego - oddziaływania mającego na celu udzielenie doraźnej pomocy psychologicznej osobie, która znalazła się w trudnej sytuacji życiowej;
-psychoedukacji- polegającej na wspieraniu klienta i jego rodziny poprzez dostarczanie informacji na temat zaburzeń i sposobów ich leczenia;
-realizacji treningów i warsztatów psychologicznych - mających na celu rozwijanie osobowości oraz zdobycie nowych umiejętności psychospołecznych;
-lub innych, realizowanych w oparciu o wiedzę i doświadczenie specjalisty.
8.Ilość wizyt ustalana jest w zależności od potrzeb Klienta.
9.Klient ma prawo zrezygnować z wizyty przed ustalonym terminem, ale zobowiązany jest poinformować o tym psychologa osobiście.
10.Wizyta trwa do 45 minut. Istnieje możliwość wydłużenia czasu spotkania po wcześniejszym uzgodnieniu z psychologiem i opłaceniu dodatkowego czasu, zgodnie z aktualnie obowiązującym cennikiem usług.
11.Klient stawia się punktualnie na spotkanie związane z realizacją zamówionej usługi.
12.W przypadku spóźnienia na umówione spotkanie czas spotkania zostaje skrócony o czas, jaki Klient się spóźnił.
13.Potwierdzanie wizyty:
-w przypadku osób zarejestrowanych po raz pierwszy- prosi się o potwierdzenie wizyty osobiście, telefonicznie lub wysyłając wiadomość sms- nie później niż do godziny 15.00 w dniu poprzedzającym ten, na który została zaplanowana sesja;
-w niektórych sytuacjach może zostać przeprowadzona rozmowa telefoniczna lub będą wysyłane wiadomości sms z prośbą o potwierdzenie czy termin zaplanowanej wizyty jest aktualny;
-w przypadku braku potwierdzenia terminu spotkania, wizyta zostaje anulowana i czas ten zostanie udostępniony kolejnym osobom oczekującym na termin u specjalisty;
- jeśli z powodu oczywistej pomyłki ze strony rejestracji lub specjalisty, na ten sam potwierdzony przez Klienta termin wizyty zgłoszą się dwie osoby, psycholog przyjmuje w pierwszej kolejności osobę, która zapisana jest w osobistym terminarzu specjalisty.
14.Odwoływanie wizyty / Brak obecności na wizycie:
-wizytę należy odwołać najpóźniej do godziny 15.00 w dniu poprzedzającym ten, na który została zaplanowana wizyta;
-w przypadku wizyt poniedziałkowych sesję należy odwołać najpóźniej w piątek do godziny 18.00;
-jeśli z jakiegoś powodu Klient nie powiadomił o odwołaniu swojej wizyty, to w przypadku zaistnienia kolejnej takiej sytuacji (brak obecności, brak odwołania terminu wizyty) skutkować to będzie koniecznością wniesienia przez Klienta pełnej opłaty za zarejestrowaną i nie odwołaną wizytę.
15.Opinie i zaświadczenia wydawane będą na wyraźną prośbę Klienta. Za wydane dokumenty zostanie pobrana opłata zgodnie z aktualnie obowiązującym cennikiem.
III. Zobowiązania rodziców i opiekunów Klientów niepełnoletnich
1. Rodzic lub opiekun niepełnoletniego Klienta zobowiązany jest do punktualnego przyprowadzania i odbierania go z gabinetu psychologicznego.
2. Za bezpieczeństwo dzieci i młodzieży poza gabinetem psychologicznym (w poczekalni, na terenie budynku) odpowiadają rodzice lub opiekunowie niepełnoletniego Klienta.
IV. Postanowienia końcowe
1. Klient zgłaszający się na wizytę w gabinecie psychologicznym jest zobowiązany zapoznać się z regulaminem świadczenia usług psychologicznych i poświadczyć jego akceptację w formie pisemnej.
2.Brak pisemnej akceptacji warunków zawartych w regulaminie świadczenia usług psychologicznych wiąże się z rezygnacją z korzystania z usług psychologa.
3.Każdy klient ma dostęp do zapoznania się z regulaminem na stronie internetowej www.buczynska.eu oraz w gabinecie psychologicznym.
4.Zastrzega się prawo do dokonywania zmian Regulaminu, jak również wprowadzania modyfikacji cen za świadczone usługi psychologiczne.