Mózg ludzki każdego dnia musi pochłonąć 34 gigabajty różnych danych. Jest to odpowiednik przetwarzania codziennie 100 tysięcy słów. Któż z nas czasami nie czuje, że ledwie jest w stanie zapanować nad powodzią docierających do nas różnych bodźców.
Na nasze funkcje poznawcze(koncentracja, pamięć, percepcja, język, myślenie..) ma wpływ nasz dobrostan fizyczny i psychiczny. Zmęczenie, chroniczny stres, choroby somatyczne mogą prowadzić do przeciążenia procesów poznawczych. Dzisiaj szczególnie ważne jest, aby skutecznie nauczyć się budować własną odporność psychiczną. Pomaga nam ona panować nad swoim mózgiem i procesami poznawczymi, abyśmy mogli lepiej sobie radzić z trudnościami, wyzwaniami dnia codziennego i presją otoczenia.
Z czasem nasze funkcjonowanie poznawcze pogarsza się również w wyniku procesów związanych ze starzeniem się. Poprzez systematyczny trening mózgu można niektóre niepożądane objawy złagodzić lub nawet zatrzymać na pewnym poziomie, który pozwoli nam na samodzielne funkcjonowanie w otoczeniu.
Warto pamiętać, że trenowanie funkcji poznawczych jest częścią zdrowego stylu życia. Jest tak samo ważne jak prawidłowe odżywianie czy aktywność fizyczna. Odpowiednio dobrane treningi mentalne i relaksacyjne są od dawna narzędziem rozwoju i sposobem na odniesienie sukcesu w różnych grupach zawodowych, sportowych czy związanych z medycyną. Pamiętamy przecież, że dzięki odpowiednio dobranym treningom poznawczym sukcesy odnosił Adam Małysz, a całkiem niedawno tenisistka Iga Świątek. Trening poznawczy pomaga pokonać chorobę somatyczną związaną z chorobami serca i układu nerwowego, chorobami onkologicznymi czy związanymi z reakcją na stres. Ostatnio okazuje się być bardzo skuteczny w rehabilitacji u pacjentów po przebyciu COVID-19. Coraz częściej świadomie korzystają z niego seniorzy, którzy zawczasu chcą zadbać o jak najlepszą jakość swojego życia w dłuższej perspektywie. Mają bowiem świadomość, że wypracowana wcześniej rezerwa poznawcza może opóźnić lub spowolnić procesy otępienne, złagodzić objawy udaru czy innych chorób cywilizacyjnych.
Zdrowy mózg ma moc! Trening poznawczy to twój arsenał, który pozwoli ci wygrać walkę o lepsze życie. Pamiętaj, że odpowiednio dobrane ćwiczenia dla mózgu muszą być trochę jak bieg z przeszkodami. Przede wszystkim jednak trenując swój mózg-miej w tym ogromną frajdę!
W załączniku masz prezent- małą próbkę do ćwiczeń i zachętę do dalszej inspiracji :) Powodzenia! - ZAŁĄCZNIK WORD
mgr Renata Buczyńska
#covid #pandemia #zdrowie #psychologia #mózg #pamięć #koncentracja #stres #udar